Kas gi tas hemoglobinas ir kam jį kelti? Taip vadinamas baltymas esantis raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) sudėtyje. Būtent jis kraujui suteikia raudoną spalvą. Organizme šis baltymas atlieka labai svarbų darbą – patekęs į plaučių alveoles „pagauna“ deguonį ir per kraujotaką išnešioja jį po visą žmogaus kūną. Atidavęs deguonį, hemoglobinas surenka iš ląstelių anglies dvideginį ir nuneša jį į plaučius, kad šis būtų pašalintas iškvepiant. Jei hemoglobino kraujyje dėl kokių nors priežasčių sumažėja, šis procesas tampa apsunkintas.
Kokie simptomai praneša apie hemoglobino trūkumą?
Šis trūkumas veda mažakraujystės link. Verta sunerimti, jei:
- vargina nesibaigiantis nuovargis, prasta nuotaika, apatija;
- trūksta energijos;
- oda atrodo išblyškusi;
- atsiranda skausmas krūtinės srityje, sutrinka širdies ritmas;
- šąla galūnės;
- svaigsta galva, ją dažnai skauda;
- nėra apetito;
- lyg iš niekur atsiranda mėlynės ant kūno;
- ima slinkti plaukai ir skilinėti nagai.
Pastebėjus tokius simptomus geriausia, žinoma, pasikonsultuoti su gydytoju bei atlikti kraujo tyrimus. Tačiau jums tikrai nereikia laukti, kol pasijusite prastai ir ims kankinti nuovargis. Geriausia užsitikrinti, kad organizmas į tokią būklę visai nepatektų, todėl rūpinkitės juo net ir tada, kai niekuo nesergate.
Kaip užtikrinti pakankamą hemoglobino kiekį kraujyje?
Jei norite pakelti hemoglobino kiekį organizme, vartokite daugiau produktų, kuriuose gausu geležies. Tai mėsa, žuvis, kiaušiniai, brokoliai, lapinės daržovės, šparaginės pupelės, riešutai, įvairios sėklos. Jei
organizmui trūksta geležies, jis nebegali pasigaminti pakankamai eritrocitų, kurie ir „nešiojasi“ su savimi hemoglobiną. Taip pat jums reikalingi folatai. Tai tam tikra vitamino B forma, kuri taip pat dalyvauja eritrocitų gamyboje. Trūkstant folatų, raudonieji kraujo kūneliai negali subręsti iki „darbingos“ stadijos. Folatų yra jautienoje, špinatuose, avokaduose, salotose, ryžiuose, žemės riešutuose, raudonosiose pupelėse.
Pasirūpinkite, kad organizmas tikrai pasisavintų su maistu gaunamą geležį
Jei pasisavinimas neefektyvus, net ir didelis geležies kiekis maiste nieko negelbės. Pasirodo tam, kad šis procesas vyktų sklandžiai, dar būtina organizmą aprūpinti tinkamu vitamino C kiekiu. Jo yra citrusiniuose vaisiuose, braškėse, lapinėse daržovėse. Taip pat reikalingi vitaminas A (žuvis, moliūgai, kepenys, lapiniai kopūstai, saldžiosios bulvės) ir beta-karotenas (geltonos, raudonos ir oranžinės spalvos daržovės bei vaisiai: morkos, mangai, melionai, pomidorai ir t. t.).
Kiek geležies jums reikia suvartoti per parą?
Nustatyta, kad suaugusiems vyrams reikia 9 mg, o moterims – 18 mg šio mikroelemento. Moterims didesnis kiekis reikalingas todėl, kad jos per menstruacijas kiekvieną mėnesį praranda kažkiek kraujo, o su juo – ir geležies.
Naujagimiams pakanka vos 0,27 mg geležies per parą. Jei kūdikis maitinamas motinos pienu, šis poreikis paprastai visiškai patenkinamas. 7-12 mėnesių vaikučiams jau reikia 11 mg. Šiuo laikotarpiu sparčiai vystosi smegenys, todėl joms reikalingas tinkamas deguonies kiekis. Vėliau, nuo 1 iki 3 metų, poreikis sumažėja iki 7 mg, nuo 4 iki 8 metų – 10 mg, o nuo 9 iki 13 metų – 8 mg. Nuo 14 iki 18 metų berniukams tinkama paros norma yra 11 mg, o mergaitėms – 15 mg (šiuo laikotarpiu joms jau prasideda mėnesinės).
Rūkantiems ar didelį fizinį krūvį patiriantiems (pavyzdžiui, intensyviai sportuojant) geležies paros poreikis gali būti didesnis.
Ar verta įsigyti maisto papildų?
Visų pirma verta persižiūrėti mitybos racioną ir įvertinti, ar jis pakankamai įvairus, į jį įtraukti straipsnyje minėti produktai. Tinkama, subalansuota mityba yra pirmas žingsnis į gerą sveikatą ir papildai jos nepakeis. Vis tik jų ignoruoti taip pat nereikėtų. Šiais laikais užsitikrinti maksimaliai pilnavertį maisto racioną gali būti sudėtinga. Net jei valgysite pakankamai įvairių produktų, jūs juk nematuosite kaskart, ar juose tikrai pakankamai geležies, reikiamų vitaminų ir kitokių medžiagų.
Jau išsiaiškinome, kad skirtingos lyties bei amžiaus žmonėms geležies paros norma yra skirtinga, o juk susėdus prie stalo paprastai visi valgo tiek, kiek turi apetito, nematuodami, kiek, kam ir kas priklauso. Taip pat dažnai būna, kad žmonės, ypač vaikai ir paaugliai, nemėgsta kai kurių maisto produktų ir jų atsisakinėja. Jūs galite paruošti subalansuotus pietus, o sūnus ar dukra pasitenkins tik, pavyzdžiui, bulvėmis ir puse kąsnio agurko.
Svarbų vaidmenį atlieka ir turimi mitybos įpročiai. Jei nesate nuo mažumės įpratę valgyti daug daržovių, o ypač lapinių, jums bus sudėtinga suvartoti reikiamą jų kiekį. Dar sudėtingiau reikiamą jų kiekį sumaitinti artimiesiems, jei šie raukosi lėkštėje išvydę špinatus ar pupeles. Net jei sveika ir subalansuota mityba teoriškai atrodo suprantama, praktiškai bandant ją įgyvendinti daug kas susiduria su pačiais įvairiausiais iššūkiais.
Formula IV sudėtyje be geležies yra vitaminai A, D, B, C ir E
Taigi šiais laikais verta pasidomėti ne tik kaip subalansuoti savo mitybą, bet ir kokius maisto papildus vartoti, kad organizmas gautų iš jų maksimalią naudą. Jei jus domina efektyvūs, aukštos kokybės geležies papildai, būtinai atkreipkite dėmesį į NeoLife Formula IV kompleksą, kurio sudėtyje be geležies dar yra vitaminai A, D, B, C ir E, taip pat lipidai ir steroliai. Karotenoidais mitybą praturtinti norintiems skirtas papildas NeoLife Carotenoid Complex. Jei norite ne šiaip papildų kapsulės, o produkto, kuris atstotų greitą ir sveiką užkandį, rinkitės NeoLife Shake kokteilius. Jie ne tik praturtinti vitaminais bei mikrolementais, tačiau ir labai skanūs. Į vaikų ir paauglių mitybą rekomenduojame įtraukti NeoLife Vita-Squares kramtomus vitaminus. Visi šie produktai yra maksimaliai natūralūs, lengvai pasisavinami.